Zadzwoń

KILKA SŁÓW O RZECE RAWKA

Rawka – rzeka w środkowej Polsce, prawy, największy dopływ Bzury. Rzeka ma ok. 97 km długości, a jej dorzecze obejmuje obszar 1192 km².

Rawka powstaje z połączenia dwóch cieków źródłowych znajdujących się ok. 5 km na wschód od Koluszek. Wpada do Bzury między Łowiczem a Sochaczewem.

Średni przepływ rzeki przy ujściu wynosi około 5,3 m³/s, a maksymalna rozpiętość wahań stanów wód to 2,8 m.

Rawka jest zachowaną w naturalnym stanie typową rzeką nizinną średniej wielkości i dlatego koryto rzeki zostało objęte ochroną rezerwatową od źródeł, aż do ujścia – rezerwat przyrody Rawka, ponadto chronione są fragmenty doliny i skarpy bardziej oddalony od obecnego koryta – rezerwaty Kopanicha i Ruda Chlebacz. Rzeka od Starej Rawy do Bolimowa płynie przez Bolimowski Park Krajobrazowy.

Koryto rzeki nie jest uregulowane i jedynie na części odcinków przepływających przez miasta zostało wybetonowane. Brzegi są obficie porośnięte roślinnością.
Z powodu walorów przyrodniczych na Rawce organizowane są spływy kajakowe – ze względu na dziki charakter rzeki trasa uważana jest za trudną.

W różnych miejscach na całej długości Rawki istnieje zabudowa hydrotechniczna w formie spiętrzeń i zbiorników retencyjnych.

Nasza firma jest zlokalizowana w miejscowości Joachimów Mogiły 3 w Letniej Przystani Lecha. Firma zajmuje się wypożyczaniem kajaków po rzece Rawce od miejscowości Doleck do jej ujścia do Bzury. Jesteśmy otwarci na wszelakie pomysły klientów. Trasy dostosowujemy do umiejętności osób wynajmujących kajaki od 2-3 godzinnych do kilkudniowych.

Najpopularniejsze trasy to Budy Grabskie most Kopersztajna – zbiornik Joachimów Ziemiary. Długość trasy to około 11 km, a średni czas trwania spływu to 5-6 godzin. Trasę możemy skrócić o 2-3 godziny.

Drugą co do popularności trasę zaczynamy od zbiornika Joachimów  Ziemiary i płyniemy do ujścia Rawki. Trasę tą możemy podzielić na odcinki 2-3 godzinny do tamy w Bolimowskiej Wsi, 3-4 godzinny do tamy w Sokołowie, 5-6 godzinny do miejscowości Nowe Kęszyce i ostatni to około 7-8 godzin do ujścia Rawki do Bzury w miejscowości Patoki.

Górny odcinek rzeki to także fajne trasy Doleck – Kamion 4-5 godzin, Suliszew – Kamion 2-3 godziny, Kamion – Ruda 4-5 godzin, Kamion – Budy Grabskie most Kopersztajna 6-7 godzin.

W ofercie naszej firmy posiadamy kajaki polietylenowe, kajaki są dwuosobowe wyposażone w siedzenia regulowane (przód tył) oraz w uchwyty na napoje. Po spływie można pobiesiadować przy ognisku lub grillu. Do dyspozycji uczestników spływów mamy polanę nad zbiornikiem Joachimów Ziemiary, gdzie można rozbić namioty.